Koľko stojí štadión ?

Autor: Marian Hrádel | 29.9.2014 o 12:00 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  680x

Zdá sa, že slovenskému futbalovému fanúšikovi sa začína blýskať na lepšie časy. Aspoň čo sa týka kultúry prostredia na štadiónoch. Viaceré kluby z pomocou štátnej porpory skultúrnili svoje stánky a dokonca sme sa po rokoch chátrania dočkali (alebo sa dočkáme) nových futbalových stánkov. Nebudem tu rozoberať štátnu podporu, nebudem rozoberať či tieto prostriedky mali, alebo nemali byť vyhradené zo štátneho rozpočtu. Koľko ľudí, toľko názorov. Vieme, že nefunguje zdravotníctvo, školstvo, nefunguje nič. Napriek tomu som toho názoru, že to bol dobrý krok. To je môj súkromný názor. Skôr sa chcem zamerať na spôsob ako sa s týmito financiami nakladá. Tu už nie je všetko čisté, fanúšikovské skupiny na seba útočia v diskusiách a každý ma pocit, že je v práve.

Štadión za štátne, či za svoje ?

Fanúšikovia Trnavy majú pocit, že ich aréna sa stavia za súkromné peniaze, detto fanúšikovia belasých. Ako to teda vlastne je ? V tomto článku sa zameriam na tieto dva štadióny, ktoré sa stavajú respektíve budú sa stavať (snáď už naozaj áno).

City Aréna Trnava - Štadión Antona Malatinského

Prvotné kalkulácie a návrhy rozpočtu boli na úrovni cca 15-16 mil. €. Táto čiastka sa mi popravde videla dosť nízka, hlavne keď teraz vidím, že sa nestavia žiadna skladačka, ale poctivý betónový kolos. Po zverejnení štátneho programu a priklepnutí 13 miliónovej injekcie sa rozpočet zázračne navýšil na súčasných 28 mil. € .Vládna dotácia je väčšia ako je deklarovaných 40% z konečnej sumy. Vychádza to na nejakých 46%. Konečná cena sa mi však zdá pri porovnaní s podobnými projektami v zahraničí reálna. Od samosprávy dostal investor pozemky na polyfunkciu s rozlohou 3,5 hektára za jedno euro. Štadión bude majetkom mesta, investor ho však dostane do prenájmu na tridsať rokov tiež za symbolické euro. Dôležitou informáciou je aj to, že SFZ bude mať na trnavskom štadióne 51% podiel.

V letných mesiacoch tohto roka sa rozprúdila aj diskusia na tému štvrtej tribúny na štadióne, ktorá sa má iba rekonštruovať. Samotný investor sa vyslovil, že v ďalšej etape zvažuje jej dostavanie. Kapacita by sa zvýšila na 28-30 000 divákov, dodatočné investičné náklady by boli na úrovnic cca 8-10 mil.€.

Súvisiace články :

http://stadiumdb.com/constructions/svk/city_arena

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/biznis/spolocnost-city-arena-dostala-pozemok-za-euro-trnavsky-stadion-postavi-aj-za-statne.html

http://www.futbalsfz.sk/slovensko/rekonstrukcia-stadionov/novinka/v-kazdom-meste-vidiet-pokrok-v-projekte-rekonstrukcie-stadionov.html

Bratislava - Štadión Tehelné pole

Dopátrať sa k informáciam o rozpočte a majetkovom vysporiadaní budúceho štadióna je dosť ťažká úloha. Veľavravný je bloq bratislavskej poslankyne pani Čahojovej - Národný futbalový tunel. Skúsime zhrnúť fakty. Kapacita by mala byť 20 500 divákov, rozpočet cca 70 mil. €. Štátna dotácia prostredníctvom SFZ bude 27,2 mil. €. Majetkové vzťahy po dokončení veľmi nejasné. Za pozemky pod komerčnou časťou, bude investor platiť mestu ročný nájom 50 000 €.

Súvisiace články :

http://stadiumdb.com/designs/svk/tehelne_pole

http://nasa-bratislava.sk/narodny-futbalovy-tunel/

Porovnanie oboch projektov

 Bratislava - kapacita 20 500Trnava - kapacita 19000Trnava - s dostavbou
kapacita20 500 divákov19 000 divákov28 000 divákov
rozpočet70 mil. €28 mil. €38 mil. €
štátna dotácia27,2 mil. €13 mil. €13mil. €
prepočet na 1 miesto3 400 €1 500 € *1 400 €
majiteľ štadióna???Mesto Trnava (51% SFZ)
pozemkykomerčný prenájom od mesta 50 000 € / rokza 1 €

* stavajú sa iba tri tribúny

Ako vidíme, v oboch prípadoch sú zmluvy pre investorov výhodné, hlavne z pohľadu získania lukratívnych komerčných pozemkov. V prípade Trnavy za symbolické Euro, v prípade BA je síce schválený komerčný nájom, suma je však s ohľadom na lukratívnosť pozemkov stále len symbolická. Buďme hlavne radi, že štadióny niekto postaví a budeme chodiť do kultúrneho prostredia.

Otázny zostáva obrovský rozdiel v nákladoch pri dvoch veľmi podobných projektoch. Pre porovnanie prikladám niekoľko podobných projektov v zahraničí. 

štadiónkapacitarozpočetprepočet na 1 miesto
Limoges, Stade de Beaublanc20 90150 mil. €2 392 €
http://stadiumdb.com/designs/fra/stade_de_beaublanc
Debrecín, Nagyerdei Stadion20 02044 mil. €2 200 €
http://stadiumdb.com/constructions/hun/nagyerdei_stadion
Gent, Ghelamco Arena20 00050 mil. € 2 500 €
http://stadiumdb.com/constructions/bel/arteveldestadion
Budapešť, Albert Flórián Stadion22 600 47 mil. €  2 080 €
http://stadiumdb.com/constructions/hun/albert_florian_stadion   
Viedeň, Allianz Stadion 28 00053 mil. € 1 890 €
http://stadiumdb.com/designs/aut/allianz_stadion   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?